آخرین اخبار

16. مرداد 1396 - 16:52   |   کد مطلب: 43359
آفتاب کنگاور -معبد آناهیتای کنگاور در فاصله 411 کیلومتری پایتخت قرار دارد که قدمت آن حداقل هزار سال است. این معبد در شرایط نابسامانی به سر می‌برد. تخریب و نابودی این معبد با ادامه شرایط کنونی در سال‌های آینده حتمی خواهد بود.
الهه آب در میان آتش

به گزارش سرویس استانی آفتاب کنگاور ؛ وارد شهر کنگاور که می‌شوید چند تابلوی کوچک شما را به سمت معبد آناهیتا راهنمایی می‌کند و اگر حواس‌تان نباشد، ورودی این معبد تاریخی را رد خواهید کرد. پرستشگاه الهه آب که یکی از مهم‌ترین معابد معروف به آناهیتا در کشور است، این روزها حال و روز مناسبی ندارد. چندین هکتار از خاک آن به دلیل آتش‌زدن علف‌ها سیاه‌رنگ شده، این در حالی است که این آتش‌سوزی کار باستان‌شناسان را برای سالیابی آثاری که در آینده کشف می‌شود، سخت خواهد کرد. از سوی دیگر مسیر گردشگران در آن مشخص نیست و ستون‌ها و آجرهای این معبد عظیم در جای‌جای عرصه آن پراکنده شده‌اند. روی بسیار از این سنگ‌های تاریخی یادگاری نوشته شده و افرادی به راحتی روی این محوطه تاریخی رفت و آمد و اقدام به آتش‌زدن علف‌ها می‌کنند. از آخرین کاوش‌های علمی باستان‌شناسی در این محوطه باستانی بیش از 10 سال می‌گذرد و از باستان‌شناسانی که در آن کار کرده‌اند، می‌توان به مسعود آذرنوش و سیف‌الله کامبخش‌فرد اشاره کرد که هر دو چند سالی است چشم از جهان فروبسته‌اند. سیف‌الله کامبخش‌فرد، قدمت آن را به سه دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی نسبت می‌دهد و مسعود آذرنوش باستان‌شناس دیگر، آن را کاخی ناتمام از خسروپرویز در اواخر دوره ساسانی می‌داند. اختلاف‌نظر در مورد تاریخ این بنا در حالی وجود دارد که سال‌هاست کاوشی در آن انجام نشده است.

 

 

  حصار‌هایی که گذرگاه شدند
برای دیدن این معبد باید هزار و 500 تومان پرداخت، ولی نه راهنمایی وجود دارد که بخش‌های مختلف آن را توضیح دهد و نه بروشوری برای اطلاع بیشتر علاقه‌مندان. علی فعله‌گری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه نبود توجه کافی به این اثر باستانی را توجیه می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر شهرستان کنگاور تنها اداره در سطح استان است و هفت نیرو در این منطقه مسئولیت حفظ آثار را برعهده دارند.»
او از آتش زدن علف‌ها و گیاهان عرصه این منطقه تاریخی اعلام بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: «در عرصه این محوطه تاریخی باغ‌های شخصی وجود دارد که باید توسط میراث فرهنگی خریداری شود، این آتش‌سوزی‌ها می‌تواند مربوط به مالکان این باغ‌ها باشد.»
در حالی که مشاهدات نشان از رفت‌وآمد معتادان در این محوطه تاریخی و آتش زدن علف‌ها توسط این افراد دارد، فعله‌گری محصور نبودن این محوطه را رد می‌کند و می‌گوید: «به جز در اصلی نباید از راه‌های دیگر به این محوطه دسترسی وجود داشته باشد، پارسال حدود 15 میلیون تومان هزینه حصارکشی و گسترش حصار‌های این محوطه تاریخی شده تا امکان ورود به آن وجود نداشته باشد.» اظهارات فعله‌گری گواه این موضوع است که او گویی مدت‌هاست از این معبد بازدید نکرده است.
از سویی حضور آزادانه افراد در این محوطه منجر به یادگاری‌نویسی روی بقایای این بنا شده است. در حالی که تابلویی در این معبد نصب شده که نسبت به جرم بودن این اقدام و امکان پیگیری آن هشدار داده است، اما مدیر میراث فرهنگی استان کرمانشاه بیشتر آنها را مربوط به گذشته می‌داند.

 

 

  در آرزوی ثبت جهانی
وجود ملک‌های شخصی در این محوطه نیز یکی دیگر از چالش‌های پیش روی معبد آناهیتاست. مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه رفع این معارضات را نیازمند تامین اعتبار می‌داند و می‌گوید: «پارسال اعتبار یک میلیاردی برای خرید این ملک‌ها تامین شد اما به دلیل اختلاف‌نظر با استانداری این اعتبار در جایی دیگر به جز میراث فرهنگی هزینه شد، در نتیجه حالا به دنبال رایزنی مجدد برای تامین اعتبار برای آزاد‌سازی این محوطه هستیم. در زمینه آزادسازی مشکلاتی وجود دارد، مثلا پیش از این یکی از مالکان که زمین سه هکتاری‌اش خریداری شده بود، محوطه را ترک نمی‌کرد.»
مسئولان میراث فرهنگی استان کرمانشاه از اهمیت ویژه معبد آناهیتا برای سازمان یونسکو خبر می‌دهند و پیگیر ثبت جهانی این معبد تاریخی هستند. اما به نظر می‌رسد مشکلات آزاد‌سازی عرصه، حفاظت و نگهداری آن و تکمیل پژوهش و کاوش‌های معبد تاریخی آناهیتا مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این پرونده ثبت جهانی خواهند بود.

 

 

آناهیتا، الهه نگهبان آب ایرانیان
آناهیتا به اعتقاد ایرانیان باستان الهه آب و فرشته نگهبان چشمه‌ها و باران بوده است. همچنین آناهیتا نماد باروری، عشق و دوستی است. این اعتقاد از زمان زرتشت در میان ایرانیان وجود داشته و در طول تاریخ به این الهه توجه بسیاری شده است. توجه به آناهیتا از دوره اردشیر دوم هخامنشی در ایران مرسوم شده و در دوره‌های تاریخی بعدی یعنی اشکانیان و ساسانیان هم ادامه داشته است. در کتیبه‌های به‌جا مانده از این دوره‌های تاریخی اشاره‌ها و تصاویری از آناهیتا در کنار نام اهورا مزدا به چشم می‌خورد.

 

انتهای پیام//

دیدگاه شما