آخرین اخبار

12. مرداد 1396 - 11:02   |   کد مطلب: 45319
آفتاب کنگاور: معضل بیکاری در شهرستان کنگاور موجب شده است که بسیاری از جوانان این شهرستان برای پیدا کردن شغل به شهرهای دیگر مهاجرت کنند.

به گزارش آفتاب کنگاور، بیکاری جوانان و بالا بودن تعداد متقاضیان کار در گروه سنی زیر ۳۰ سال، امروز به معضلی بزرگ برای مردم ایران تبدیل شده است که در برخی از استان ها بخصوص کرمانشاه بسیار قابل لمس و درک است. 

جوانان فرصت ورود به بازار کار را نمی یابند و از این بابت خود و خانواده هایشان دچار معضلات فراوانی هستند. طولانی شدن بیکاری نیروی کار می تواند برای کشور هزینه داشته باشد.

خطر بروز آسیب های اجتماعی وجود دارد، سایه شوم اعتیاد بر بالای سر جوانان بیکار چرخ می زند، ازدواج ها دچار تاخیر می شود و خلاصه اینکه بیکاری باعث می شود تا کشور نتواند از توان بالقوه نیروی کار خود بهره چندانی ببرد.

 

  مقامات دولتی در ایران مرتبا هشدار می دهند که بازار کار با معضل بیکاری جوانان مواجه است و در این بخش دچار بحران هستیم. باید کاری کرد و تا فرصت کوتاه باقی مانده تا زمان ورود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار جوان در حال تحصیل به بازار کار، باید مقدمات و ظرفیت های جدیدی برای اشتغال آنها فراهم شود.  

آمار بالای بیکاری در شهرستان کنگاور به عنوان یکی از شهرستان های استان کرمانشاه که در رتبه های نخست بیکاری است، با این معضل دست وپنجه نرم می کند و معلوم نیست چه زمانی را می توان پاپانی بر این بحران دانست.  

 

در سال های اخیر با توجه به افزایش درصد فارق التحصیلان دانشگاهی و کمبود ظرفیت های شغلی، گرایش بسیاری از جوانان در مهاجرت و رفتن به استان های صاحب شغل و درآمد زیاد شده به طوری که تقریبا در هر کوچه یا خیابان می توان به صورت یک در میان خانواده هایی را دید که جوانانشان برای پیدا کردن شغلی مناسب و درآمدی کافی به استان های صاحب صنعت مهاجرت کرده اند.  

 

معمولا جوانان مجرد مهاجرت می کنند و آنهایی هم که به همراه همسر می روند سعی دارند که شغلی، هر چند با درآمد پایین برای همسر خود جور کنند تا توان اداره زندگی را داشته باشند،اما به چه قیمتی و با چه وضعیتی؟  

 

صابر محمدی جوانی است که همانند بسیاری از دوستان خود برای گذران زندگی و کسب درآمد به شهرستان ساوه مهاجرت کرده است.   وی به خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: سختی کار بسیار بالاست و پیمانکاران ساعات زیادی از ما کار می کشند، در مقابل زمان استراحت و مرخصی کافی به ما نمی دهند.  

محمدی افزود: درآمد ما به قدری است که نمی توان پس اندازی داشت و هرچه درآمد داریم باید هزینه مکان و خوراک کنیم. این در حالی است که فرصت جوانی ما سپری شده و قدرت تشکیل زندگی نخواهیم داشت.  

 

خبرنگار آفتاب کنگاور برای گرفتن آماری از درصد بیکاری و اشتغال شهرستان کنگاور به اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مراجعه کرد، اما سرپرست این اداره وظیفه آمار دهی را برعهده مرکز آمار ایران دانست و گفت: ما نمیتوانیم هیچگونه آماری از درصد اشتغال و بیکاری در شهرستان ارائه دهیم و اگر آماری هم باشد، اداره کل استان اقدام به ارائه آن خواهد کرد.  

 

اما گزارش های گذشته نشان می دهد که تعهد اشتغال در نیم سال اول 94 در کنگاور تنها 18.8 رشد داشت که بسیار نگران کننده بود و با وجود تعهد اشتغال 1600 نفره در کل سال تا آن زمان یعنی شش ماه نخست تنها 302 نفر محقق شده بود.  

 

هدف اصلی ما باید ایجاد اشتغال دانش بنیان و پایدار باشد  

علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور اظهار داشت: توانمند سازی بخش خصوصی می تواند راه کاری بزرگ در خروج از معضل بیکاری باشد.

 

  وی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه ای نمونه مناسبی از بخش خصوصی است که می توان با اعتبار بیشتر و افزایش زمینه کاری توانمند شود و در افزایش مهارت جوانان و ورود به بازار کار تاثیر مثبت داشته باشد. ازطرفی بانک های کار آفرینی امید و کشاورزی با اعطای وام مناسب کارآفرینی واشتغالزایی در کاهش نرخ بیکاری تاثیر مثبت داشته باشند.  

 

فرماندار کنگاور گفت: در بخش دیگری از اهداف، ما اداره صنعت معدن و تجارت به همراه اداره جهاد کشاورزی را موظف کردیم که بنگاه های اقتصادی موجود در سطح شهرستان را بر اساس فعال، نیمه فعال و راکد به همراه دلیل به ما گزارش دهند تا در جلسات پیش رو به همراه بانک های ذیربط، برای احصای آنها چاره اندیشی شود.    

 

وی در خصوص چرخه تولید در سطح شهرستان گفت: ما در شهرستان تولید کننده داریم که مواد اولیه را به اصفهان صادر می کنند و در مقابل تولید کننده ای هم داریم که این مواد را با تغییرات جزئی از اصفهان خریداری می کند، در حالی که اگر ما این دو قسمت را با هم همراه کنیم بسیاری از مشکلات اشتغال رفع می شود.  

 

ایزدی مشاغل فصلی را از نقاط مثبت شهرستان دانست و گفت: در فصل های بهار، تابستان و پاییز بسیاری از صنعت ها مانند کشاورزی و کوره های آجرپزی نقاط قوتی برای اشتغال موقت مردم هستند که وضعیت ما را نسبت به دیگر شهرستان های استان بهتر کرده، اما اینها برای ما آمار های موفق به حساب نمی آید و باید شغل پایدار ایجاد شود.

 

وی در پایان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: باتوجه به اینکه استان کرمانشاه در رتبه بیکاری در رده دوم کشور قرار گرفته و ما هم جزئی از این استان هستیم، باید هدف اصلی ما ایجاد اشتغال دانش بنیان باشد، که بسیار مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

 

پروژه های کوچک و بزرگ که معطل مانده باید هرچه سریع تر احیا شوند   آیت الله محمود محمدی عراقی نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور اظهار  داشت: مساله اشتغال اختصاص به یک شهر یا روستا ندارد و متاسفانه در حال حاضر مشکل همه استان است و همانطور که می دانیم کرمانشاه در رتبه های اول بیکاری قرار گرفته است.

 

محمدی عراقی

  وی با اشاره به جلسه شورای اداری که با حضور مسئولان و نمایندگان مجلس استان در استانداری برگزار شد، گفت: در این جلسه طرح ها و پروژه هایی که تعطیل شده و یا به دلایلی معطل شده اند در برنامه احیای دولت قرار گرفت تا با همکاری بانک های مربوط شروع به فعالیت کنند.  

 

وی تصریح کرد: ما در حال پیگیری طرح ها و پروژه های سطح استان هستیم که هرچه سریع تر باید رفع مانع شوند و فعالیت خود را آغاز کنند.    

 

آیت الله عراقی تصریح کرد: دولت با حمایت از پروژه های کوچک و رفع موانع آنها که عمدتا مالی است، آنها را احیا کرده و با ایجاد فرصت های شغلی پایدار موجب کاهش درصد نرخ بیکاری شود.  

 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان گفت: نمایندگان مجلس با عزمی جدی در رابطه با احیای پروژه های بزرگ و کوچک در کاهش نرخ بیکاری تاثیری مثبت داشته باشد.

دیدگاه شما