آخرین اخبار

19. دى 1395 - 0:12   |   کد مطلب: 45894
آفتاب کنگاور:صنعت نمایشگاه در سال های اخیر جایگاه خوبی در شهرستان ایجاد کرده که علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی،تهدیدی برای بازار محسوب می شود.
نمایشگاه کنگاور

به گزارش آفتاب کنگاور؛ سال هاست که در اکثر شهرهای کشور نمایشگاه های فصلی با عنوان های مختلف در زمان های خاصی همچون نزدیک ایام عید،فصل آغاز مدارس،ایام تعطیلات و بسیاری از زمان هایی که مردم نیاز به خرید مایحتاج خود دارند برگزار می شود.

شهرستان کنگاور نیز از این  موضوع مستثنی نبوده و هر ساله شاهد برگزاری نمایشگاههای فصلی است.

در سال های اخیر نمایشگاه های با موضوع صنایع دستی و تولید داخلی برپا شد که علاوه بر مفید بودن آن گام مهمی در جهت ایجاد انگیزه برای تولید داخلی به حساب می آید.

هرچند که برگزاری نمایشگاه فرصتی برای ایجاد اشتغال موقت عده ای از جوانان ایجاد میکند و موقعیت مناسبی را برای شهروندان جهت تامین نیاز های خود به وجود می آورد اما نباید از کساد شدن بازار و کاهش مشتری مغازه ها و کاسبان شد.

کاسب های شهر از برگزاری نمایشگاه دل خوشی ندارند و با وجود مخارج سنگین همانند اجاره مکان،مخارج آب،برق، گاز ، تلفن و... همچنین مالیات سالانه انتظار دارند تا این کمبود ها را در روزهای شلوغی بازار تامین کنند،اما دقیقا در همان زمان نمایشگاه های بزرگی در میادین شهر برپا شده ومردم را جذب خود میکند.

 

برپایی نمایشگاه های پی در پی راه ایجاد اشتغال نیست

علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور در جلسه کارگروه اشتغال در رابطه با برگزاری نمایشگاه بیان داشت:برپایی نمایشگاه و فروش کالا به صورت مستقیم در مواردی مثبت و در بسیاری از موارد بازخورد منفی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: اگر نمایشگاه به صورت مستمر و بدون حد و مرز برپا شود به بازار لطمه خواهد زد و کاسبان متضرر خواهند شد.

ایزدی

ایزدی گفت:کاسبی که هزینه برق،گاز ،تلفن و .. همچنین اجاره مکان و مالیات را پرداخت میکند نباید به خاطر نمایشگاه دستش بسته شده و بازارش کساد شود.

فرماندار کنگاور گفت:نمایشگاه باید در زمان های خاص برپا شود،چرا که نمایشگاه های پی در پی در ایجاد اشتغال تاثیر مثبتی ندارد.

ایزدی در ادامه صحبت های خود بیان داشت گفت:نمایشگاه باید درجهت حمایت از تولید داخلی باشد و محلی  برای فروش اجناس محلی و صنایع دستی شود.
وی تصریح کرد : نمایشگاهی که محل فروش اجناس چینی شود اجازه فعالیت ندارد و ما از نمایشگاهی که در جهت ایجاد اشتغال پایدار و اقتصاد مقاومتی و در زمان مناسب برپا شود حمایت میکنیم.

در سال های اخیر نمایشگاه ها محلی برای فروش مواد غذایی و پوشاک و البسه شده که این اجناس علاوه بر اینکه در بازار به وفور یافت میشود،در نمایشگاه به قیمت عمده و زیر قیمت بازار در اختیار مشتری قرار داده میشود که نتنها به کاسبان لطمه می زند بلکه هیچ سودی در حمایت از تولید داخلی نخواهد داشت.

فروش اجناس چینی در قالب غرفه های لباس موجب بیکار شدن جوانانی می شود که با گرفتن وام های کمر شکن در مسیر تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته اند.

علاوه بر مشکلات ذکر شده،برپایی نمایشگاه در پیاده رو ها و معابر عمومی  و البته در مسیر های مهمی همچون ورودی معبد آناهیتا،موجب ایجاد ترافیک و سد راه عابران شده بود.

معابر عمومی حق مردم است و شهرداری نمیتواند به کسی اجاره دهد

اردشیر مولایی شهردار کنگاور در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور بیان داشت: عده ای درخواست راه اندازی نمایشگاه را در معابر دارند که به هیچ وجه قابل اجرا نیست.

وی ادامه داد: معابر عمومی حق مردم است و شهرداری نمیتواند این معابر را اجاره دهد چرا که علاوه بر سد معبر و تضییع حقوق شهروندان مشکلاتی از جمله خطر تصادفات را افزایش خواهد داد.

 

میلاد اکبری یکی از جوانانی که در صنعت نمایشگاه فعال است در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: بنده به عنوان شخصی که در حوزه صنعت نمایشگاه فعالیت داشته و دارم بر گفته فرماندار صحه گذاشته و عرض مینمایم نمایشگاه زمان و موقعیت مناسبی باید داشته باشد تا علاوه بر ساماندهی به جمع آوری دست فروشان سطح شهر، مردم را به سمت و سویی باز تر از محیط بازار جذب کند تا علاوه بر نوآوری در خدمت رسانی به مردم از طریق تخفیف های مناسب و کیفیت بالا شرایط مناسبی را بریا خرید خانواده ایجاد کند.
وی تصریح کرد: نمایشگاه هایی با موضوع صنایع دستی واقعا اهرم تحرکی برای کارآفرینی و هدایت اوقات فراغت به هنر و حتی کسب درآمد است.
 

در پایان باید این سوال را پرسید که آیا در شهرستانی با این جمعیت به نسبت کم،برگزاری نمایشگاه با هدف فروش اجناس بازار و تخفیف بالا دردی از درد مردم دوا خواهد کرد یا خیر؟

 

دیدگاه شما