آخرین اخبار

15. مرداد 1396 - 22:17   |   کد مطلب: 46350
آفتاب کنگاور:طرح چهار بانده کردن مسیر کنگاور تویسرکان خبری خوش برای مردم شهرستان کنگاور است.

به گزارش آفتاب کنگاور؛یکی از مهمترین محورهای ارتباطی شهرستان کنگاور، محور کنگاور به تویسرکان است زیرا روزانه شاهد حجم زیادی از تردد مسافر، حمل بار و زائر است که این جاده را به عنوان محوری پرحادثه تبدیل کرده است.

آمار تکان دهنده تصادفات و واژگونی ها در این محور از کسی پوشیده نیست به طوری که به معضلی بزرگ برای مسئولین دو شهرستان کنگاور و تویسرکان تبدیل شده بود. البته بیشترین بخش این محور به شهرستان تویسرکان تعلق دارد و همین امر موجب شد تا تلاش نماینده مردم تویسرکان برای دوبانده کردن این محور بیشتر شود و در نهایت این تلاش به ثمر نشست.

ارتقا وضعیت محور کنگاور – تویسرکان سالها به عنوان مطالبه اصلی مردم این منطقه مطرح بوده، تا اینکه با پیگیری های مسوولان و نماینده وقت مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، این محور در 19 اسفند ماه سال 92 به جاده شریانی تبدیل شد. بنا برگزارش های اداره کل روابط عمومی اداره راه و شهرسازی استان همدان ۳۳ کیلومتر از این مسیر در محدوده استان همدان و شهرستان تویسرکان قرار دارد که در حال حاضر در حال دوبانده شدن به صورت چهار خطی است و در حال پیشروی به سمت سه راهی کنگاور بوده که اجرای 20 کیلومتر از آن (تویسرکان تا سه راهی فرسفج) انجام شده است.

جالب اینجاست که سهم کنگاور از این مسیر تنها 6 و نیم کیلومتر است و در حال حاضر هیچ اقدامی جهت تعریض آن صورت نگرفته و بیشترین تصادفات را سهم خود کرده است.

علی طاهر آبادی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان کنگاور در این خصوص به خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: طی سالهای گذشته متاسفانه حوادث تلخ و ناگواری در این محور رخ داده است و حتی در ایام اربعین این محور جوابگوی حجم زیاد ترددها نیست که این مساله نیازمند توجه همه جانبه است.

وی ایمن سازی، بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز، تسهیل در حمل و نقل، کوتاه تر شدن مسیر و کاهش تصادفات جاده ای را از برخی مزایای توجه به راه ها دانست که می توانند بسترساز رشد اقتصادی و اشتغالزایی در شهرستان باشد.

طاهر آبادی بیان داشت: این محور 40 کیلومتری که 6/5 کیلومتر آن به شهرستان کنگاور اختصاص دارد بارها در ایام مختلف سال شاهد تصادفات و واژگونی خودروهایی است که با تخطی از سرعت قادر به کنترل خودروی خود نیستند.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان داشت: محور ارتباطی کنگاور به تویسرکان در محدوده کنگاور دارای نقاط حادثه خیزی همچون قوس طاهرآباد، پبچ گودین،قوس کوچه و ... است که به دلیل ناشناخته بودن مسیر برای رانندگان متاسفانه تصادف های زیادی در این نقاط رخ می دهد.

وی بیان داشت: مطالعات مسیر، ارزیابی، برآورد و حتی فراخوان پیمانکاران نیز در سال 88 انجام شد، ولی متاسفانه به علت کمبود اعتبار این طرح به مرحله اجرا نرسید.

طاهر آبادی گفت: مسیر کنگاور- تویسرکان با وجود اینکه ترافیک عبوری آن برابر راه های اصلی است ولی دارای مشخصات راه فرعی بوده و عرض جاده بسیار باریک و پرخطر است.

وی ترافیک عبوری این محور را روزانه بیش از هزار واحد دانست که از این تعداد حدود 65 درصد، تردد خودروهای سنگین است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای از ایمن سازی برخی از تقاط حادثه خیز این مسیر توسط نصب نیوجرسی در سال های اخیر خبر داد و گفت: در این مسیر پیچ حادثه خیز تلاقی روستای ده بالا کیلومتر 2 و همچنین قوس نرسیده به امام زاده باقر (ع) شهر گودین، کیلومتر 5 جاده تویسرکان با نصب 90 عدد نیوجرسی و علایم عمودی و افقی ایمن سازی شد.

وی بیان داشت: برای ایمن سازی این نقاط پرحادثه از محل اعتبارات استانی بالغ بر 350 میلیون ریال هزینه شده شده است.

طاهر آبادی اعتبار اولیه اجرای دو بانده کردن این طرح را 140 میلیارد دانست و گفت: تعریض محور کنگاور – تویسرکان نقش مهمی در حمل و نقل آسان بار و مسافر و کاهش چشمگیر حوادث دارد. 

باید توجه داشت که دسترسی به جاده های ایمن، کاهش مصرف سوخت و کاهش بار ترافیک از مزایای ارتقاء این جاده است لذا یکی از مهمترین مطالبات مردم منطقه تعریف و دوبانده شدن این محور است. اجرای این پروژه، موجب افزایش ظرفیت ترافیک و ایمن‌سازی محور با توجه به تردد بالای وسایل نقلیه، سهولت جابجایی محصولات کشاورزی و صنعتی، ایجاد مسیر جایگزین همدان- اسدآباد-کنگاور به همدان –تویسرکان- کنگاور می شود.

 

 طرح چهار بانده کردن مسیر کنگاور تویسرکان به پیمانکار واگذار می شود

 

حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستان کنگاور در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای  به وزیر راه و شهرسازی،  احداث طرح چهار بانده کردن کنگاور – تویسرکان را متذکی شد و خبرها حکایت دارد که  در روزهای آینده این پروژه به پیمانکار واگذار می شود.
اجرای عملیات چهار بانده کردن در این محور ضمن کنترل وسائط نقلیه و کاهش بار ترافیکی، تصادفات جاده ای مرگبار را نیز کاهش خواهد داد

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما