آخرین اخبار

16. دى 1394 - 15:45   |   کد مطلب: 44767
آفتاب کنگاور:یک کارشناس برجسته مسائل آمریکای لاتین گفت: این دگرگونی و تغییر در رفتار های آرژانتین در مواجهه با ایران که قطعا غیر دوستانه تعبیر می شود ناشی از سیاست و خط مشی کلی حاکم بر دولت روی کار آمده در آرژانتین است.
سیاسی

به گزارش آفتاب کنگاور؛به نقل از مرصاد تغییر و تحولات آمریکای لاتین به دلیل قرار گرفتن کشورهای مهمی از جبهه ضد استکباری همواره برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت بوده است. بر همین اساس در سال های گذشته ایران در راستای تحقق برنامه ریزی های بین المللی توانست در این منطقه نفوذ قابل توجهی پیدا کند.

 

تمایل کشورهای این منطقه نظیر کوبا، ونزوئلا، آرژانتین و ... به روابط گسترده با ایران موضوعی بوده است که طی سالیان اخیر حساسیت جریان های صهیونیستی و ایالات متحده را برانگیخته است به گونه ای که این جریانات حداکثر تلاش خود را برای دور کردن ملت های این منطقه از ایران انجام داده اند.

 

کشور آرژانتین از جمله کشورهای دارای اهمیت آمریکای جنوبی محسوب می شود که جریان صهیونیستی و ایالات متحده همواره برنامه ریزی گسترده ای را برای نفوذ در آن انجام می دهد با این وجود روی کار آمدن رئیس جمهور قبلی یعنی  "کریستینا فرناندز" باعث شد تا این جریان بیش ترین سرمایه گذاری خود را برای روی کار آوردن دولتی مخالف با سیاست های او به کار بگیرد.

 

با این وجود در ماه های گذشته این تلاش گسترده نتیجه داد و "مائوریسیو ماکری" به عنوان رئیس جمهور در این کشور به قدرت اضافه شد. پس از روی کار آمدن ماکری  زمان بهره برداری از این سرمایه گذاری برای جریان صهیونیستی آمریکایی رسید و این مسئله از طریق اعلام موضوع رئیس دولت آرژانتین در خصوص ایران مشخص شد.

 

(ماکری رئیس جمهور آرژانتین در کنار نتانیاهو)

 

ماکری با بیان اینکه "یادداشت تفاهم ایران و آرژانتین درباره آمیا را لغو می‌کنم" یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت گذشته آرژانتین را لغو کرد تا در راستای تحقق جریان ضد ایرانی حامی خود قدم بردارد.

 

در همین خصوص برای بررسی چگونگی روی کار آمدن  رئیس جمهور تحت حمایت جریان ضد ایرانی با حمید شهرابی تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین و مسئول بخش تحقيقات خانه آمريكاي لاتين به گفتگو نشستیم.

 

دولت جدید آرژانتین از مواضع مترقی نستور کشنر و کریستینا فرناندز عقب‌نشینی می‌کند

 

حمید شهرابی کارشناس برجسته مسائل آمریکای لاتین در گفتگو با خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی مرصاد، در خصوص تغییر و تحولات صورت گرفته در دولت حاکمه آرژانتین و تغییر مواضع این دولت در برابر کشورهای مختلف، اظهار داشت: پس از انتخابات اخیر آرژانتین نیروهای مدافع نظام لیبرالیسم نو و در حقیقت نیروهای طرفدار آمریکا و مخالف روند استقلال در آرژانتین روی کار آمدند.

 

وی در خصوص عوامل موثر بر روی کار آمدن دولت جدید در آرژانتین گفت: یک عامل مشکلات شدید اقتصادی در دو سال قبل از برگزاری انتخابات بود تا جایی که رشد تورم به 30درصد رسید و البته آمریکا و سرمایه‌داران بزرگ آرژانتینی که الیگارشی متکی به نظام سلطه را در این کشور تشکیل می‌دهند عامل اصلی به وجود آوردن این شرایط سخت بودند.  در این حال، نکته ای که مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان به آن تاکید کردند یعنی طمع آمریکا به انتخابات کشورها، بر روی کار آمدن دولت جدید آرژانتین موثر بود.

 

 

وی  با اشاره به سابقه طولانی ایالات متحده در مداخله در انتخابات کشورها گفت:  دخالت های آمریکا در این حوزه دارای سابقه ای طولانی است و در همين 2 دهه اخیر نيز این موضوع بسیار مشاهده شده است و آخرین نمونه‌های چنین دخالتی را در دو انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا و آرژانتین شاهد بودیم.  آنها علاوه بر ایجاد فشارهای اقتصادی که به تعبیر رئیس‌جمهور ونزوئلا به شکل جنگ اقتصادی درآمده با قدرت عظیم رسانه‌ای به نفع نامزدهای مورد تأییدشان تبلیغ و در مقابل مخالفین‌شان را ترور شخصیت می‌کنند از آنان چهره‌ای خشن و "تند رو" می‌سازند. 

 

مسئول بخش تحقيقات خانه آمريكاي لاتين سلامت انتخابات آرژانتین را دارای خدشه دانست و گفت: شواهدی در خصوص شک و شبهه جدی پیرامون سلامت انتخابات آرژانتین نیز وجود دارد.

 

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین در خصوص تغییر رفتار آرژانتین در مواجه با کشورهای منطقه و جبهه مقاومت گفت: هیچ جای تعجبی نیست وقتی که یکی از نیروهای سیاسی وابسته به آمریکا روی کار می آید مناسباتش با کشورهای جبهه مقاومت همسو با ایالات متحده می شود.

 

تغییر مناسبات ایران و آرزانتین معلول عقب نشینی دولت آرژانتین است

 

شهرابي تغییر مناسبات میان ایران و آرژانتین را ناشی از عقب نشینی دولت جدید این کشور از مواضع مترقی نستور کشنر و کریستینا فرناندز دانست و گفت: این دگرگونی و تغییر در رفتار های آرژانتین در مواجهه با ایران که قطعا غیر دوستانه تعبیر می شود ناشی از سیاست و خط مشی کلی حاکم بر دولت روی کار آمده در آرژانتین است.

 

وی به اقدامات صورت گرفته توسط رئیس جمهور قبلی "کریستینا فرناندز" برای حفظ استقلال آرژانتین اشاره کرد و گفت: در زمینه‌های مختلف از جمله نحوه بازپرداخت استقراض از مؤسسات مالی بین‌المللی رئیس جمهور قبلی آرژانتین با تدبیر در جهت حل این مسئله برآمد تا این کشور در مسیر حفظ استقلال  گام بردارد اما دولت جدید از کلیه این سیاست‌ها در حال عقب نشینی است.  ماکری به عنوان رئیس‌جمهور جدید کم و بیش همان سیاست‌های کارلوس منم در دهه 1990 میلادی را در آرژاننتین دنبال می‌کند و یادمان نرفته که سیاست‌هایی چون خصوصی‌سازی وسیع صنایع دولتی و بیکاری شدید در آن دوران منجر به بحران شدید اقتصادی و برکناری دولت شد.

 

 

(کریستینا فرناندز رئیس جمهور سابق آرژانتین)

 

مسئول تحقيقات خانه آمريكاي لاتين تغییر رفتار آرژانتین را تنها مختص به روابط با ایران ندانست و تصریح کرد: این تغییر رفتار تنها در مواجهه با ایران نیست. آرژانتین دیروز که متحد قوی کوبا و ونزوئلا بود امروز از مواضع قبلی خود در مواجهه با کشورهای جبهه مقاومت عقب نشینی کرده و به سياست‌هاي حكومت ايالات متحده متمايل شده است.

 

به گفته شهرابي تحولات اخير در مناسبات ايران و آرژانتين ضرورت برقراري و تقويت روابط سازمان‌هاي مردم نهاد در دو كشور را به عنوان يك سياست راهبردي ایجاد می کند، چرا كه دولت‌ها عوض مي‌شوند لكن علائق و مشتركات ملت‌ها به قوه خود باقي هستند.

دیدگاه شما