آخرین اخبار

23. بهمن 1394 - 13:31   |   کد مطلب: 45037
آفتاب کنگاور:کشورهای حاضر در کنفرانس مونیخ روز جمعه بر توقف عملیات نظامی در طول هفته آینده در سوریه توافق کردند.

به گزارش آفتاب کنگاور؛

کشورهای شرکت کننده در نشست مونیخ روز جمعه (امروز) بر توقف عملیات نظامی در سوریه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه موافقت کردند.

به نوشته گاردین، روز جمعه کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس مونیخ، خواستار توقف عملیات نظامی تا یک هفته اینده در سوریه شدند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا گفت گروهی از سازمان ملل با ریاست مشترک آمریکا و روسیه در طول هفته آتی بر روی توافقی کار خواهند کرد که بلندمدت و جامع در راستای توقف اقدامات نظامی در سوریه باشد.

همچنین گروه دیگری درباره ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به علاوه فشار بر سوریه برای بازکردن مسیرها، کار خواهند کرد.

جان کری گفت؛ ارسال مداوم کمک‌های اولیه این هفتهآغاز می‌شود و مناطقی که شرایط اورژانسی دارند اولین کمک‌ها را دریافت خواهند کرد.

این گروه فردا در شهر ژنو سوئیس دیدار دیدار می‌کنند. به گفته کری قرار است این گروه به طور هفتگی گزارش‌هایی درباره پیشرفت‌ها و کمبودها ارائه دهد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفته است کشورش حملات هوایی را در سوریه متوقف نمی‌کند. لاوروف تصریح کرد توقف اقدامات نظامی در سوریه به معنای توقف حملات روسیه علیه داعش و النصره نیست.

لاوروف ادامه داد روسیه به کمک آمریکا و دیگر کشورهای شرکت کننده در کنفرانس مونیخ در موضوع سوریه حساب می‌کند تا با فشار آوردن بر معارضان سوری، آنها را به همکاری با سازمان ملل وادار کنند.

وی افزود هدف در حال حاضر از سرگیری گفت‌وگوهای صلح بدون پیش‌شرط میان دولت سوریه و مخالفان است. لاوروف تاکیید کرد این تنها روش موفقیت‌آمیز خواهد بود.

استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز بعد از کنفرانس مشترک با کری و لاوروف گفت «من به این نتیجه رسیدم که بعد از هفته اول گفت‌وگوها، کارهای بیشتری نه تنها توسط ما بلکه توسط همه طرفین باید انجام بگیرد.»

«فرانک اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان هم بعد از این کنفرانس گفت که آمریکا و روسیه باید در زمینه نظامی در سوریه با یکدیگر همکاری کنند.»

انتهای پیام/

دیدگاه شما