آخرین اخبار

3. اسفند 1394 - 13:47   |   کد مطلب: 45093
آفتاب کنگاور:وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که طرح پیشنهادی کره شمالی برای مذاکره درباره پایان دادن رسمی به جنگ 66 ساله شبه جزیره کره را رد کرده است.

به گزارش آفتاب کنگاور؛

به نقل از گاردین، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که طرح کره شمالی برای مذاکره در زمینه پایان دادن به جنگ 66 ساله شبه جزیره کره را به دلیل اینکه در آن خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره نیامده را رد کرده است.

جان کربی در گفتگو با روزنامه وال استریت ژورنال از موافقت محرمانه کاخ سفید با مذاکرات با کره شمالی قبل از انجام آخرین آزمایش اتمی پیونگ یانگ خبر داده است.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات نزدیک به این موضوع نوشت؛ دولت اوباما شرایطش برای برداشتن گامهایی از سوی کره شمالی برای رها کردن برنامه هسته ای این کشور را ارائه کرده و از پیونگ یانگ خواسته است که برنامه تسلیحات اتمی آن بخشی از موضوع مذاکرات باشد.

وال استریت ژورنال نوشت: کره شمالی این پیشنهاد را رد کرده است و آزمایش اتمی این کشور در 6 ژانویه به این روند کلا خاتمه داده است. 

جان کربی در اظهارات خود گفته است که طرف کره شمالی پیشنهاد مذاکره را ارائه کرده است.

وی افزود: ما با دقت این طرح را بررسی کردیم و مشخص کردیم که خلع سلاح هسته ای باید بخشی از مذاکره باشد.

وی گفت: کره شمالی از پاسخگویی به درخواست ما طفره رفت. 

پس از پایان جنگ کره در سال 1953 دو طرف یک قرارداد آتش بس موقت امضا کردند اما این آتش بس هیچگاه به یک توافق دائمی و رسمی صلح تبدیل نشد. 

آنتونی بلینکن قائم مقام وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است که کره شمالی قبل از آغاز هرگونه مذاکره باید با اقداماتش ثابت کند که به دنبال خلع سلاح هسته ای است. 

آمریکا اکنون 28500 نیروی نظامی در خاک کره جنوبی دارد.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما