آخرین اخبار

12. اسفند 1394 - 14:31   |   کد مطلب: 45114
آفتاب کنگاور:منابع خبری اعلام کرده‌اند دولت آمریکا از عربستان سعودی خواسته است مبلغ 462 میلیون دلار به عنوان هزینه هواپیماهای خریده شده توسط لبنان را پرداخت کند.

به گزارش آفتاب کنگاور؛آمریکا از عربستان خواست به قراردادهای امضاء شده بین لبنان و شرکت‌های آمریکایی احترام گذاشته و 462 میلیون دلار به عنوان هزینه قرارداد 6 هواپیما «سوپر توکانو» را بپردازد.

 

به گزارش روزنامه «السفیر» لبنان، قرارداد خرید این هواپیماها بین لبنان و 4 شرکت آمریکایی و 2 شرکت انگلیسی و برزیلی امضا شده است.

 

«جان قهوچی» فرمانده ارتش لبنان در سفر اخیر خود به واشنگتن در ماه گذشته میلادی از طرف آمریکایی تضمین‌هایی گرفته بود.

 

بر این اساس، طرف آمریکایی متعهد شد این هواپیماها در موعد مقرر در سال 2017  به لبنان تحویل دهد، ولی نحوه تأمین مبلغ این قرار داد که لبنان 20 درصد از آن را پرداخت کرده بود، به کاهش تنش بین عربستان و لبنان و به پذیرش مسئولیت آن از طرف سعودی منوط بود.

 

با توجه به اطلاعات در این زمینه، آمریکایی‌ها از سناریو دوم (جایگزین)، از جمله توانایی دولت لبنان در پرداخت مبلغ قرار داد غافل نبوده‌اند و افزون بر این، بخش پایانی این قرارداد در صورت خلف وعده اقدام عربستان سعودی، به حساب دولت آمریکا بوده است.

 

از سوی دیگر منابع دیپلماتیک مرتبط در این قضیه گفته‌اند، عربستان به صورت رسمی از فرانسه خواسته است سلاح‌هایی که به موجب قرارداد، قرار بود عربستان بگیرد، تحویل دهد، با این شرط که عربستان مقصد نهایی آن‌ها را تعیین کند.

دیدگاه شما