آخرین اخبار

16. فروردين 1395 - 14:36   |   کد مطلب: 45174
آفتاب کنگاور:یک روزنامه آلمانی به گزارشی مالی اشاره کرد که بنابر آن شماری از سران سیاسی و نهادهای اقتصادی مرتکب فساد مالی شده‌اند.

به گزارش آفتاب کنگاور؛

روزنامه آلمانی «زوددویچه» نوشت که اسناد حقوقی پاناما نشان می‌دهد که شماری از اشخاص مشهور و مقامات سیاسی کشورها و ستاره‌های فوتبال در سراسر جهان و شرکت‌های مالی برجسته درگیر فساد مالی‌اند و برخی از آنان به فرار مالیاتی و  شماری دیگر به  پولشویی متهم شده‌اند.

اطلاعات این روزنامه بر مبنای مدارکی است که شرکت حقوقی «موساک فونسکا» در پاناما به دست آورده است. این شرکت یکی از مهمترین شرکت‌ها در زمینه مدیریت شرکت‌های برون مرزی (Offshore) در بیش از 35 کشور جهان است. این شرکت‌ها معمولا پوششی برای فرار مالیاتی هستند و صاحبان واقعی آنها هم مشخص نیستند. در میان بخش عظیمی از این اطلاعات اسامی افراد مشهوری اعم از سیاستمداران، ورزشکاران، دلالان اسلحه، جاسوسان و حتی ورزشکاران به چشم می‌خورد.

بر این اساس بیش از 200 هزار شرکت تاسیس شده‌اند که افراد مشهور برای فعالیت‌های مالی خود از آنها استفاده می‌کردند.برخی از دوستان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه،‌«لیونل مسی» ستاره فوتبال، «سرگئی رولدوگین» نوازنده مشهور ویولون، «زیگموندور گونلاگسون» نخست وزیر ایسلند، «سلمان» پادشاه عربستان، «شیخ حامد بن خلیفه الثانی» پادشاه سابق قطر و نیز نخست وزیر سابق قطر، حاکم ابوظبی امارات و رئیس جمهور سابق سودان از جمله این افراد هستند.

این گزارش در پی تحقیقات یک ساله کنسرسیوم جهانی روزنامه‌نگاران محقق (ICIJ)‌ و خبرنگاران روزنامه زوددویچه بر روی 11.5 میلیون سند افشا شده، گردآوری شده است. این اطلاعات مربوط به سال 1975 تا پایان سال گذشته است و از آن با عنوان تحقیقی یاد شده که هرگز در این ابعاد بر روی شرکت‌های خارجی صورت نگرفته است.

بر طبق بیانیه‌ای که کنسرسیوم جهانی روزنامه‌نگاران محقق منتشر کرده است از دیگر اشخاصی که به نام آنها اشاره شده می‌توان به رئیس‌جمهور اوکراین و نخست‌وزیر ایسلند و پاکستان اشاره کرد. گزارش را گروهی بیش از 370 خبرنگار از بیش از 70 کشور  مورد بازبینی قرار گرفته است.

«گابریل زاخمن»  اقتصاد‌دان دانشگاه برکلی در این مورد گفت: «این اطلاعات نشان می‌دهد که تا چه حد ریشه‌های رفتارهای مضر و جنایی در شرکت‌های برون‌مرزی عمیق است.»

شرکت موساک فونسکا 40 سال است که فعالیت می‌کند و تاکنون گزارشی درباره تخلف این شرکت منتشر نشده است.

انتهای‌پیام/

دیدگاه شما