آخرین اخبار

9. تير 1395 - 16:19   |   کد مطلب: 45369
آفتاب کنگاور:در پی حمله تروریستی شب گذشته در فرودگاه آتاتورک استانبول، مقامات جهانی با قربانیان و مردم ترکیه همدردی کردند.

به گزارش آفتاب کنگاور؛

در پی انفجارهای شب گذشته در فرودگاه آتاتورک استانبول که افزون بر ده‌ها کشته بر جای گذاشت،‌«فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که از آنچه در ترکیه رخ داده است، شوکه شده است.

وی گفت: «من از اخباری که از استانبول رسیده است،‌ وحشتزده شده‌ام. همه شواهد حاکی از آن است که در این شهر بزرگ ترکیه حملات تروریستی رخ داده است.»

اشتاین‌مایر افزود: «ما برای قربانیان و وابستگان آنان متاسفیم و در کنار ترکیه هستیم و هم‌اکنون ذهن ما همراه با مردم این کشور است.»

«توماس دیمیتزیره» وزیر کشور آلمان هم گفت که حملات به فرودگاه استانبول وحشیانه و بزدلانه است.

دیگر مقامات جهانی هم به این حملات واکنش نشان دادند که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

سازمان ملل

«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ضمن محکوم کردن حملات تروریستی به فرودگاه آتاتورک استانبول، خواستار افزایش همکاری برای نبرد با تروریسم شد.

آمریکا

آمریکا هم روز گذشته حملات انتحاری به فرودگاه آتاتورک استانبول را محکوم کرد و آن را اقدامی فجیع توصیف کرد. «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در این مورد گفت که آمریکا به مقابله با تروریسم ادامه خواهد داد و افزود: «آمریکا در حمایت از ترکیه به عنوان کشوری شریک و متحدش در ناتو ثابت قدم خواهد بود.»

فرانسه

«فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه هم در پایان نخستین روز نشست اروپایی در بروکسل، اقدام شنیع حمله تروریستی به فرودگاه آتاتورک استانبول را به شدت محکوم کرد. وی در اظهاراتی اعلام کرد: «من این حمله را به شدت محکوم می‌کنم و باید بگویم که این حملات تروریستی که یکی پس از دیگری به وقوع می‌پیوندند، نتیجه و پیامدی جز پیچیده تر کردن اوضاع در ترکیه نخواهند داشت.»

انگلیس

«دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس هم از ترکیه حمایت کرد و گفت: «در پی حملات در استانبول فکر و دعای ما همراه آنهایی است که از این حملات آسیب دیده‌اند.»

بلژیک

«شارل میشل» نخست‌وزیر بلژیک هم در واکنش به این حملات گفت: « فکر ما همراه قربانیان حملات در فرودگاه استانبول است ما یان اقدام بی‌رحمانه  و خشونت‌بار را در استانبول محکوم می‌کنیم.»

اروپا

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم این حملات را اقدامات تراژیک دیگری در ترکیه می‌داند و گفت: «اتحادیه اروپا در کنار ترکیه است و قلب‌های ما در کنار آنهاست.»

ناتو

«ینتس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو ضمن محکوم کردن حملات به استانبول، این حملات را وحشتناک توصیف کرد.

روسیه

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درپی عملیات تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول با مردم ترکیه ابراز همدردی کرد.

«دیمتیری پسکوف» سخنگوی کرملین هم گفت که این حملات نشان از تاکیدی بر ضرورت اقدام متحد علیه تروریسم است.

عربستان

«محمد بن نایف» ولی‌عهد و «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان در پیام‌های جداگانه انفجارهای تروریستی فرودگاه آتاتورک استانبول را به دولت و مردم ترکیه تسلیت گفتند.

رسانه‌های ترکیه اواخر وقت روز سه‌شنبه از وقوع چند انفجار در فرودگاه «آتاتورک» استانبول خبر دادند.شاهدان عینی اعلام کردند که این انفجارها در پایانه دوم فرودگاه که مخصوص پروازهای بین‌المللی است رخ داده و پس از آن هم صدای تیراندازی به گوش رسیده است. 

مقامات دولت ترکیه شمار کشته‌ها را 36 نفر اعلام کرده و گفته‌اند که 147 تن نیز مجروح شده‌اند که حال 13 نفرشان وخیم است. برخی رسانه‌های ترکیه‌ای به نقل از یک مقام دولتی نوشته‌اند که شمار تلفات احتمالا به نزدیک 50 نفر می‌رسد. در بین قربانیان حادثه اتباع کشورهای دیگر نیز وجود دارند.

انتهای‌پیام/

دیدگاه شما