آخرین اخبار

15. تير 1396 - 19:50   |   کد مطلب: 46264
مدیر کانون پرورش فکری نوجوانان کنگاور:
ادبیات کودک و نوجوان نیازمند توجه جدی‌تر است
مدیر کانون پرورش فکری نوجوانان کنگاور:ارگان‌های مربوطه باید خیلی جدی‌تر به ادبیات کودک و نوجوان توجه کنند.
گفتگو ,خانم ایوبی ,کانون پرورش, فکری ,کودکان ,کنگاور

خانوم سهیلا ایوبی در گفتگو با آفتاب کنگاور؛بیان کرد: با توجه به این‌که سرانه مطالعه کشور نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است به نظر می‌رسد باید در جهت افزایش این مهم اقدام کرد که این کار تنها با بنیادی کردن فرهنگ مطالعه در بین کودکان محقق می‌شود. از همین منظر است که باید مسئولان امر به این مهم توجه داشته باشند.

او در ادامه گفت: در زمینه نهادینه کردن مطالعه باید از کودکان شروع کنیم؛ چرا که کودکان با یادگیری مطالعه می‌توانند این سرمایه را در سال‌های آتی زندگی خود به همراه داشته باشند و از این منظر سرانه مطالعه کشور را بالا ببرند و به دنبال آن از دانش عمومی خوبی برخوردار شوند.

این فعال فرهنگی با اشاره به این‌که کار کودک نیازمند توجه مسئولان است، گفت: کلاس‌های مخصوص نوشتن کار کودک یکی از نیازهایی است که در این زمینه دیده می‌شود و باید اذعان داشت که این کلاس‌ها در سطح شهرستان‌ها  کمرنگ‌ دیده می‌شود؛ چراکه زمانی که نویسنده ما با ملاک‌ها و روش‌های فکری کار کودک اشنا نشود نمی‌تواند در زمینه کار کودک خوب عمل کند.

او با اشاره به این‌که تصویرگری در کار کودک از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: به لحاظ این‌که کودک در ابتدا با تصویر کتاب‌ها ارتباط برقرار می‌کند به نظر می‌رسد باید در زمینه کار کودک از تصویرگری‌های قوی‌تر و رنگ و لعاب بیشتری استفاده شود تا کودک در ابتدا به سبب رنگ و لعاب درگیر کتاب و در مرحله بعد با داستان درگیر شود.

ایوبی با اشاره به این‌که هر کتاب راهی را به مخاطب خود نشان می‌دهد، افزود: در کتاب کودک نباید تنها به دنبال پیام اخلاقی باشیم؛ چرا که کودک به واسطه هیجان و تعلیقی که در داستان وجود دارد درگیر داستان خواهد شد و آن‌چه را باید از کتاب دریافت کند، دریافت می‌کند.

او افزود: کتاب کودک باید داستان کوتاه و توانمندی داشته باشد و در ایجاد خلاقیت و آموزش فکری کودک نقش داشته باشد.

دیدگاه شما