آخرین اخبار

17. شهريور 1396 - 1:34   |   کد مطلب: 46414
گفت: غدیر صرفاً یک حادثه تاریخی نیست بلکه حادثه‌ای برای امروز و فرداست و یک جریان مستمر است و غدیر خم حرکت در خط ولایت و امامت است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عباس میریونسی در گفتگو با آفتاب کنگاور؛اظهار داشت:اظهار داشت: غدیر صرفاً یک حادثه تاریخی نیست بلکه حادثه‌ای برای امروز و فرداست و یک جریان مستمر است و غدیر خم حرکت در خط ولایت و امامت است.

وی افزود: غدیر تنها به معرفی‌های علی علیهم‌السلام اختصاص ندارد و ترسیم‌کننده خط ولایت در تمام دوران است. ما امروز می‌بایست در مسیر ولایت حرکت کنیم تا کشورمان از هرگونه آسیب در امان باشد.

آیت الله میریونسی به حدیثی از امام محمدباقر علیهم‌السلام اشاره کرد و بیان داشت: امام باقر علیهم‌السلام می‌فرمایند: شیطان چهار بار ناله نومیدی سر داد، روزی که مورد لعن خداوند قرار گرفت، روزی که از آسمان به زمین هبوط کرد، روزی که پیامبر اسلام صلوات‌الله‌علیه به پیامبری مبعوث شد و روز دیگر غدیر خم بود.

وی افزود: مهم‌ترین پیام‌های غدیر عبارت‌اند از: ولایت مداری و اطلاعات از ولی زمان در همه امور اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... اولین لازمه ولایت مداری شناخت ولی و پیشواست.

به گفته وی تبعیت از ولی خدا که خود دارای مراحلی است، مرحله همگرایی و همفکری با رهبری در راهبردهای مختلف سیاسی، اقتصادی، التزام قلبی (فلا و ربک لا یومنون حتی یحکموک فیما شجر بینهم ثم لا یجدوا فی انفسهم حرجا مما قضیت و یسلموا تسلیما)

میریونسی گفت: مرحله تبعیت و پیروی در رفتار و مردار التزام عملی به ولایت است (یا ایها الذین آمنوا اطیعو الله و اطیعوا الرسول فان تنازعتم فی شیء فردوه الی الله و الرسول ان کنتم تومنون بالله و الیوم الآخر ذلک خیر و احسن تاویلا)

وی تصریح کرد: ولایت مدار کسی است که در همه ابعاد تسلیم ولی امر خویش باشد و با شوق و رغبت می‌کوشد اندیشه و در عمل خودش را با ولی امر هماهنگ کند.

وی در ادامه عید غدیر خم را، بزرگ‌ترین عید شیعیان دانست و گفت: همه ما از واقعه تاریخی که در روز هجده ذی‌حجه سال دهم هجرت به وقوع پیوسته و مسلمانان همه‌ساله آن را به‌عنوان بزرگ‌ترین عید خود، جشن می‌گیرند.

امام جمعه اسبق شهرستان کنگاور اضافه کرد گفت: رسم بر آن است که صبح روز عید، مردم به دیدار و دست‌بوسی سادات و ذریه امیرالمؤمنین (ع) می‌روند و ادای احترام به سادات می‌نمایند و سادات نیز ضمن پذیرائی با شربت و شیرینی و اهداء هدیه‌ای به‌رسم یادبود از مهمانان قدردانی می‌نمایند.

آیت الله میریونسی تصریح کرد: در این روز مردم بهترین و زیباترین لباس‌های خود را می‌پوشند، خود را معطر به بهترین عطرها می‌نمایند و با چهره‌ای خندان و شادمان به دیدوبازدید می‌پردازند. در این روز افراد بسیاری روزه می‌گیرند و به مؤمنین قرض و اطعام می‌دهند.

وی در پایان به حدیثی از پیامبر در خصوص روز عید غدیر خم اشاره نمود و بیان داشت: رسول خدا صلوات‌الله‌علیه فرمود: روز غدیر خم برترین عیدهاى امت من است و آن روزى است که خداوند بزرگ دستور داد؛ آن روز برادرم على بن ابی‌طالب را به‌عنوان پرچم‌دار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند، و آن روزى است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به‌عنوان دین براى آنان پسندید.

دیدگاه شما