آخرین اخبار

20. دى 1396 - 21:40   |   کد مطلب: 46646
آفتاب کنگاور:چهار زلزله خفیف طی چند روز تلنگری برای بافت های فرسوده کنگاور شد.
زلزله, کنگاور ,فرماندار  ,خرمنجا , آفتاب کنگاور

به گزارش آفتاب کنگاور؛فعال شدن گسل های مناطق غربی به دنبال زلزله پرقدرت سرپل ذهاب آژیر قرمزی بود برای تمامی شهرستان های استان که آمادگی برای هرگونه خطر احتمالی داشته باشند.

این زلزله موجب شد تا بیش از1700 پس لرزه به دنبال داشته باشد که کنگاور هم از این پس لرزه ها مستثنا نیست.

وقوع 4 زلزله خفید طی 20 روز در مرکز کنگاور گواه این است که نباید با خیال راحت نظاره گر شهرهای درگیر زلزله باشیم.

کنگاور شهری قدیمی همرا بافت های فرسوه است و محله های قدیمی آن به شدن فرسوده و خطرناک هستند.

محله های خرمنجا و غمتسلی از جمله مناطق با ساخت و ساز های قدیمی و فرسوده است به طوری که در برخی از این مناطق هر روز شاهد ریزش ها و آسی هایی هستیم که جان و مال مردم را تهدید می کند.

مردم محله غمتسلی چند سالی است که به امید جابه جایی به مسکن مهر انگیزه ای برای ساماندهی و ترمیم خانه های خود ندارند و همین مساله موجب بروز خطراط فراوانی همچون ریزش آوار،اتصال برف و آتش سوزی در خانه های خود هستند.

علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور در این رابطه گفت: تجربه زلزله در شهرستان سرپل ذهاب باید مورد توجه دیگر شهرها بخصوص کنگاور قرار گیرد و باید توجه داشت که این شهر پس از تحمل جنگ تحمیلی یک شهر تازه ساز به حساب می آید.

وی ادامه داد: شهرستان کنگاور شامل محله های قدیمی است که عمر سازه های آن در برخی نقاط از 50 سال هم می گذرد و این یک خطر بزرگ است.

علیرضا ایزدی فرماندار کنگاورگفت: مشکل اصلی که در این زمینه وجود دارد، تملک اراضی کشاورزی با مالکیت خصوصی است که باید با مالکین آنها به توافق رسید به گونه ای که مالکین این اراضی متضرر شوند و نه دستگاه های مربوطه ملزم به اجرای ماده 9 شوند.
وی افزود: توافق در این راستا موجب حل مشکل ساکنین 412 واحدی مسکن مهر غم تسلی و سرعت بخشیدن به اجرای خدمات زیربنایی و همچنین منتفع شدن مالکین اراضی کشاورزی این مسیر خواهد شد.
ایزدی با بیان اینکه مشکل مسکن مهر غم تسلی تا قبل از فصل بارش به اتمام برسد، تاکید کرد: دستگاه های اجرایی خدمت رسان در جهت کمک مضاعف به مردم این منطقه هزینه خود را تقلیل دهند و به کارهای خود سرعت بخشند.
فرماندار کنگاور بر ارائه راهکارهای عملی و ایده های راهبردی از سوی مدیران و برداشتن قدم های مثبت در راستای تکمیل محوطه سازی و خدمات زیربنایی مسکن مهر اهالی غم تسلی تاکید کرد.

وی در رابطه با محله خرمنجا نیز تاکید کرد: مدیریت مناسب و دقت کافی برای سازه های جدید در دستور کار بنیاد مسکن قرار گرفته است،اما ساختمان های قدیم نیز باید مورد بررسی و ایمن سازی شوند که در این رابطه تهسیلات مناسب نیز در اختیار ساکنین قرار خواهد گرفت.

در پایان باید توجه داشته باشیم که خطر بیخ گوش این شهر است و زلزله یا هر بلایای طبیعی برای همسایه نیست و ممکن است روزی گریبان گیر ما نیز شود.

 

زلزله, کنگاور ,فرماندار  ,خرمنجا , آفتاب کنگاور
زلزله, کنگاور ,فرماندار  ,خرمنجا , آفتاب کنگاور

دیدگاه شما