آخرین اخبار

28. دى 1396 - 9:50   |   کد مطلب: 46665
یادداشت یاسر گودینی؛
چرا باید کتاب بخوانیم
آفتاب کنگاور:مطالعه و کتابخوانی اصلی فراموش شده در جامعه که باید آن را احیا کرد.
کتاب , کتابخوانی, مطالعه,  کتابخانه , آفتاب کنگاور

به گزارش آفتاب کنگاور؛یاسرگودینی نوشت:
شاید تا به امروز بارها به این موضوع برخورد کرده باشید که سرانه مطالعه در ایران به چه میزان است و اخبار ضد و نقیضی از مطالعه 2 تا 80 دقیقه در روز را شنیده باشید که با توجه به تعریف جهانی و استاندارد سرانه مطالعه در دنیا هیچ کدام قابل اعتنا نیست، البته با نگاهی به اطراف خود به خوبی متوجه این امر می شویم که مطالعه در بین ما ایرانی ها به هیچ وجه از جایگاه خوبی برخوردار نمی باشد.
براساس آمار یونسکو، ژاپنی ها از نظر عادت به مطالعه، با حدود بیش از 91 درصد جامعه اهل مطالعه (کتاب،مجله و روزنامه) رتبه نخست را دارا می باشند، هر ژاپنی به طور معمول بیش از 50 جلد کتاب در سال مطالعه می کند، با توجه به این اوصاف شاید نیازی به توضیح رابطه مطالعه و یادگیری عمومی با پیشرفت و توسعه یک جامعه و کشور نباشد.
مقایسه سرانه مطالعه ایران و کشورهای دیگر به صورت واقعی نشان می دهد که مهم ترین انگیزه ای که باعث می شود ایرانی ها سراغ کتاب نروند، بی نیازی از مطالعه و حس دانای کل بودن است، اگر کلاه مان را قاضی کنیم! می بینیم که آدم های با اعتماد به نفسی هستیم و این روزها به دلیل حضور در شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت و مواجه با اطلاعات حداقلی و پیامکی، بیشتر از هر زمان خود را بی نیاز از مطالعه می بینیم.
امروزه به کرات تاثیر پیامکی شدن(کوتاه و کلی شدن اطلاعات دریافتی) حافظه اطلاعاتی را با کمی دقت می توان در بستر جامعه مشاهده کرد.
افزایش تحمیل های فرهنگی در جامعه با استفاده از رسانه هایی همچون: ماهواره و اینترنت(فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و ...) از قبیل جایگزین کردن اخلاقیات و الگوهای خاص مغایر دین و سنن اجتماعی جامعه ایرانی در ذهن مردم به ویژه جوانان مانند دین ستیزی و اخلاق مصرفی که موجب پرداخت تاوان های اجتماعی بزرگی چون عدم تعادل، افزایش بزهکاری، جرم و جنایت و مافیا، مواد مخدر، تعارضات قومی، سنت و تجدد، هنجارشکنی و بی قانونی و ... می شود.
در حفظ و سیانت فرهنگ ملی و اسلامی، وسایل ارتباط جمعی نقش بسیار مهم و ارزنده ای دارند و نقش کتاب و کتابخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اگرچه از نظر وسعت به فضای مجازی نمی رسد اما اطلاعات موجود در این فضا نسبت به کتابخانه بسیار سطحی و عمدتا ناقص و با غرض و برداشت های خاص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، در حالیکه کتاب های موجود در کتابخانه عصاره اندیشه انسان ها و نتیجه پژوهش و تفکر خاصی است که از چندین صافی گذشته است(برخلاف محیط اینترنت که افسار گسیخته در آن، هرکسی با هر نیتی میتواند بدون نظارت به تولید اطلاعات بپردازد.

(یاسرگودینی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی)

دیدگاه شما