آخرین اخبار

30. آبان 1394 - 21:53   |   کد مطلب: 44362
آفتاب کنگاور: به تازگی تصویری کامپیوتری و غیرواقعی از «روشنایی‌های شهرهای ایران در شب‌» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به اشتباه «جدیدترین تصویر ماهواره‌ای ایران» نام گرفته است.

به گزارش خبرنگار آفتاب کنگاور Jصویری که در زیر ملاحظه می‌کنید، کاری زیبا از یک گرافیست یا فتوشاپ‌کار روسی برای تزئین دسکتاپ کامپیوتر است ولی برخی افراد به اشتباه این تصویر را به جدیدترین تصویر ماهواره‌های ناسا از ایران تعبیر کرده‌اند.

 

ماهواره‌ها وقتی عکس می‌گیرند که دقیقا بالای سوژه قرار داشته باشند. تصاویر ماهواره‌ای به این دلیل به‌صورت عمودی گرفته می‌شوند که به خاطر کمترین فاصله بین سوژه و دوربین، بیشترین جزئیات ممکن ثبت شوند. البته فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی این امکان را دارند که به‌صورت مایل از سوژه‌های مختلف عکاسی کنند که نمونه‌ای از این تصاویر را که به هنگام عبور بر فراز خلیج فارس گرفته شده است.

 

اما تصویری که در اینجا ملاحظه می‌کنید، از ترکیب چند تصویر نرم‌افزاری و یک تصویر ماهواره‌ای دست‌کاری‌شده بدست آمده است. تصویر ناهمواری‌های سطح زمین با استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز سطح زمین (مانند Google Earth یا NASA world Wind) استخراج شده و همان‌طور که در نگاه اول هم بیننده متوجه آن می‌شود، نسبت‌های طول، عرض و ارتفاع در آن رعایت نشده است. برای مثال، بیشترین ارتفاع قله کوه‌ها در پهنه ایران بیش از ۵۷۰۰ متر نیست (۵.۷ کیلومتر) و این مقدار در مقایسه با ابعاد کشور ایران که از مرتبه ۱۰۰۰ کیلومتر است به نیم‌درصد هم نمی‌رسد، اما به‌وضوح می‌بینید که چنین نسبتی در تصویر دیده نمی‌شود. این موضوع در یکی از مشهورترین تصاویر ماهواره‌ای ایران بهتر دیده می‌شود.

 

در مقایسه با ابعاد زمین، بالاترین قله‌ها و ژرف‌ترین دره‌ها بسیار ناچیز به‌نظر می‌رسند به‌طوری‌که با دقت بسیار خوبی می‌توان آنها را به برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های پوست پرتقال در مقایسه با اندازه یک پرتقال تشبیه کرد.

 

تصویر ماهواره‌ای استفاده‌شده برای خلق این تصویر نیز تصویر جهان در شب است که آن هم به‌طور عمودی گرفته شده و دست‌کاری کامپیوتری برای خلق تصویری مایل از دقت آن کاسته است. 

برای مشاهده این تصویر در ابعاد ۱۰۸۰*۱۵۰۰ پیکسل می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه شما